Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gümrük Müşavirliği
#1
[Resim: logo3.png]
Birey ve kuruluşlar için malların coğrafi sınırlar dışına taşınmasını ve teslim edilmesini kolaylaştıran firmalara gümrük müşavirliği denilir. Her gün uluslararası sınırları geçen malların ve hammaddelerin ne kadar çok olduğunu ve bu malların farklı ülkelerde gümrüklerden geçirilmesinde nelerin rol oynadığını pek çok firma bilmemektedir. Bu firmalara danışmanlık yapmak suretiyle işlemleri yerine getiren gümrük müşavirleridir. Her ülkenin kendi sınırlarına giren veya bu ülkeden çıkan malların transferine ilişkin farklı kural ve düzenlemeleri bulunur. Bu kural ve düzenlemeler ışığında malların ithalat ve ihracatının gerçekleştirilmesi beklenir. Gümrük mevzuatı adı verilen ve kanunla düzenlenen bu kurallar, dünyada ve ülkemizde de günlük veya belirli zaman aralıklarında değişime uğramaktadır.
 
[Resim: Gümrük-Müşavirliği-345x230.jpg]
 
Gümrük müşavirliği firması tüm bu kural ve düzenlemeleri bilmek ve bu kurallara uyulmasını sağlamakla yükümlüdür. İhracat ve ithalat yapan her firma neyin gerekli olduğu ve ne yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak durumunda değildir. Alanında uzman yetkin bir gümrük müşavirliği firması ile anlaşarak bu hizmetten yararlanmak suretiyle hızlı mal giriş ve çıkışı yapılması firma için önemli noktadır. Çağımızın teknoloji çağı haline geldiği hepimizin malumu bir konudur. Teknolojiyi yakında takip edemeyen hiçbir işletme ayakta kalamamaktadır. Bu doğrultuda gümrük müşaviri firmaları açısından da teknoloji ayrı bir öneme sahiptir. Sevkiyatlar konusunda bir düzenleme yapılacağı ve değişeceği düşünüldüğünde iş yapma şekillerinin de değiştiği yakinen görülebilir.
 
 
 
Son teknolojiler sayesinde sevkiyat ve gümrükleme prosedürleri ile ilgili işlemler çevrimiçi olarak gerçekleştirilmektedir. Gümrük müşavirliği firmaları elektronik ortamda prosedür takibi gerçekleştirmek için gerekli donanıma sahip olmalıdır. Bunun içinde gerekli olan firma için altyapı gereksinimlerinin karşılanmış olmasıdır. Gümrük firmaları müşterilere etkin çözüm sunmak adına en güncel teknoloji ile donatılmış ve dinamik olarak hizmet vermelidir. Gelişmeleri yakinen takip eden ve firma işlemlerini minimum zamanda halledebilmelidir.
 
https://varyantgumruk.com/
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi